Information til trænere og hjælpetrænere

Her finder du alle vigtige dokumenter, du skal bruge som træner og hjælpetræner (bl.a. hvordan du selv sikrer dig, at du får løn):

Conventus logo

Conventus

Når du logger ind på Conventus, kan du bl.a. se en deltagerliste for de hold, du er træner for. Du kan også sende mails ud til dine gymnaster og finde vigtige dokumenter, såsom lønsedler og mødereferater.


Sådan får du løn:

Som træner eller hjælpetræner kan du vælge mellem at få udbetalt løn for dine timer (skattepligtigt – enten som B-indkomst eller på Frikort) eller få godtgørelse for dine bilag til f.eks. træningstøj og -sko samt musiktjenester.

Der skal i begge tilfælde udfyldes en timeseddel, som du kan downloade nedenfor.

Her er et par gode råd og regler:

  • Sikre dig, at du har et skattekort, hvis det er dit første lønnede job
  • Sikre dig, at du har udfyldt, underskrevet (som hjælpetræner, skal en af dine forældre også underskrive) og indsendt din kontrakt til Line Andrup
  • Holde styr på dine timer og vikartimer, og skriv dem ind på timesedlen (med holdnr., dato, og lønsats fra din kontrakt samt kontonummer og underskrift)
  • Indsend din timeseddel og evt. dit godgørelsesbilag til Line Andrup senest den 15. i en mdr. hvis det er første gang og den 25. hvis det er ikke længere er første gang
  • Timesedlen skal minimum indeholde løn for 250 kr.
  • Sidste frist for indsendelse af timeseddel er i juni, da vores regnskabsperiode slutter der


Vi har gjort det nemt…

De dokumenter som folk oftest har brug for, kan du downloade lige her.

Løn_timer_LMA – arket du udfylder dine timer i og sender til Line Andrup

Godtgørelse_bilag_LMA – arket du udfylder godtgørelses køb i og sender til Line Andrup

LSI_Udlæg_EK – arket du udfylder, hvis du har lagt ud eller rejst på vegne af foreningen. Sendes til Evan Klarholt


Vejledning til brug af den nye springgrav i Hal 3, kan du finde her.

Kalender over træningsgange og ferie, kan du finde her.


Her finder du nyttige links til forbund og foreninger:

Her følger der links til de tre landsdelsforeninger, som vi ligger tættest på. Vi hører under DGI Nordsjælland – men vi har også haft samarbejde med DGI Storkøbenhavn og DGI Midt- og Vestsjælland. Landsdelsforeningerne har bl.a. repræsentationshold for alle aldersgrupper – du kan opfordrer dygtige gymnaster til at stille op til repræsentationsholdenes udtagelser.


Hvis du som træner eller hjælpetræner har brug for inspiration til din træning, kan du bl.a. kigge på disse links:

Har du brug for yderligere inspiration, så husk, at du kan spare med dine træner-kolleger. Du kan f.eks. benytte vores medlemsgruppe på Facebook til at række ud og spørge dine medtrænere til råds. Du kan desuden finde kontaktoplysninger på alle foreningens trænere her og alle hjælpetrænere her.


Skal du bruge gymnastiktøj og opvisningsdragter er her 3 gode og erfarne forhandlere, hvor du kan købe tøj til dit hold:

Hvis du tager kontakt til de forskellige forhandlere, kan man være heldig at få en aftale om, at de kommer ud et aftalt sted og viser deres nyeste kollektioner frem. Det er en god mulighed for at se og føle på dragterne inden man bestiller. Man har ofte også mulighed for at få “customiseret” dragterne efter egne ønsker. Aftal evt. med andre hold, om I skal bestille en fremvisning.