Virtuel undervisning og udendørstræning

Kære alle,

Vi er her endnu 🙂 Mens vi venter på, at Regeringen lukker Danmark endnu mere op, så glædes vi over, at vi nu må samles op til 25 personer og lave udendørstræning. Vi har sparret med vores trænere, og hvor det giver mening og har kunnet lade sig gøre, er vi nu så småt rykket udenfor. Vi glæder os derfor til lidt lysere og lunere tider, hvor vi kan lave gymnastik sammen og samtidig nyde det gode forårsvejr.

Vi har ca 8-10 hold som går i gang med udendørstræningen. Det drejer sig både om børne- og voksenhold. Blandt andet mødes nu både springdrenge, Hop & Spring piger, Powerpof og Glimmerpigerne, LSI performance og parkour-entusiasterne rundt omkring på vores grønne arealer. Hos de voksne er Herreholdet og M/K motion også gået ud i det fri for at kunne samles om deres interesser, og ligeledes kan løbeholdet nu mødes i en større gruppe igen. Alle medlemmer på disse hold får besked direktre fra deres trænere omkring tid og sted.

Samtidig kører nogle hold videre med deres virtuelle træninger online. Her har både Gymnastik/Aerobic, Yoga, Grand Prix og Moderne Dans været i sving i nogen tid nu. Skulle man have lyst til at prøve kræfter med det, er alle faktisk velkomne til at hoppe med online hos Gymnastik/Aerobic mandag aften. Skriv til trænerne (Jytte og Rikke) og få et link.

Vi følger udviklingen tæt og holder os naturligvis til anbefalinger og restriktioner. Samtidig arbejder vi på flere ideer til at aktivere vores medlemmer, store som små, så vi kan få rørt os lidt mere i denne lidt anderledes tid.

Vi vender tilbage når vi har mere nyt 😉 – pas på jer selv og hinanden så længe.

Ingen kommentarer til "Virtuel undervisning og udendørstræning"


    Har du noget på hjerte?

    Nogen html er OK