Godt nyt om indendørs træning!

LSI Gymnastik følger ivrigt med i nyhederne for tiden, og glædes over at vi snart kan se frem til en åbning af indendørsaktiviteter. Vi arbejder i øjeblikket hårdt på programmet for næste sæson, så det er det helt rigtige tidspunkt at få gode nyheder.

Allerede fra mandag den 8. juni må idrætsforeningerne igen åbne op for indendørs idræt som svømmehaller, badmintonhaller, gymnastiksale og fitness. 

Det står klart efter regeringen og alle partier i Folketinget lørdag den 6. juni offentliggjorde aftalen om, at indendørs idræt kan åbne igen 8. juni som en del af genåbningens fase 3.

Vi afventer retningslinjer

Men lige nu afventer idrætsorganisationerne de endelige retningslinjer for den yderligere åbning af idrætslivet. Så snart de foreligger, vil DGI, DIF og Firmaidrætten hurtigst muligt melde fælles retningslinjer ud til sine foreninger. Derudover kan der gå nogle dage, før kommuner m.fl. i praksis kan åbne indendørsfaciliteterne i henhold til de gældende retningslinjer.

Læs evt. mere på DGI’s hjemmeside, hvor der opdateres om seneste nyt.

Vi glæder os meget til at se jer alle i gymnastiksalene igen.

Ingen kommentarer til "Godt nyt om indendørs træning!"


    Har du noget på hjerte?

    Nogen html er OK