COVID-19 opdatering fra bestyrelsen

LSI Gymnastik Nyhedsmail /
COVID-19 opdatering fra bestyrelsen for LSI Gymnastik  – maj 2020

 

Kære alle

Her en kort opdatering fra LSI gymnastik i denne særlige tid med begrænset aktivitet.

Løbeholdet De glade løbere

I denne uge har vi fornøjelsen af, at kunne starte løbeholdet ”De Glade Løbere” op igen efter COVID-19 pausen. Det kommer til at foregå i overensstemmelse med retningslinierne om maximum 10 personer, da løberne opdeles i grupper, møder omklædt og holder 2 meters afstand.

Der er ”plads” til flere på holdet, så skulle der være en eller flere, der har lyst til at komme i gang med at løbe eller mangler nogen at løbe med, så er det bare om at møde op ved Kulturhuset:

Onsdage kl. 18.30 og/eller søndage kl. 10.30.

Løberne opdeles i begynder hold (løb/gå) og let øvede/øvede.

Det er muligt, at prøve holdet af et par gange inden tilmelding.

Parkour

Parkour starter op også igen. Dato for første træning er torsdag den 14. maj kl. 17-18.00. Tilmelding via vores hjemmeside eller kig forbi og se hvad der foregår. Mødested er parkeringspladsen ved kulturhuset .

Zumba

En anden mulighed for at bevæge sig er, at deltage i de virtuelle zumbatræninger, vores zumbainstruktør Gittemaj afvikler hver lørdag formiddag. Du kan deltage ved at  søge på facebook gruppen ”Zumbalicious Ladies of LSI” og anmode om at blive medlem.  Ønsker du adgang til Gittemaj’s videoer, så du kan træne når det passer dig, så skal du tilmelde dig holdet ”Zumba i stuen” på  vores hjemmeside.

Udendørs træning

Endelig starter vi gymnastik aerobic op igen – udendørs – på de grønne arealer bagved kulturhuset. Første træning er mandag den 18. maj. Nærmere information og tilmelding findes på vores hjemmeside.

Skulle du have lyst til at undervise i udendørs træning, som cross fit, powerwalk eller andet, vil vi meget gerne høre fra dig.

Vi er i øjeblikket ved at planlægge programmet for næste sæson med opstart  1. september 2020. Programmet ventes færdigt slut juni og vil blive lagt op på vores hjemmeside umiddelbart herefter. Vi forventer, at åbne op for tilmelding den anden søndag i august som vanligt (i år bliver det  8. august). Programmet bliver lagt baseret på den forudsætning, at vi kan starte uden begrænsninger.  Skulle det vise sig ikke at være tilfældet, så vil vi arbejde med de muligheder, der måtte være.

Vi savner jer, vi savner gymnastikken og de dejlige timer, vi plejer at tilbringe sammen – og vi krydser fingre for, at det igen snart bliver muligt at genoptage gymnastikken fuldt ud.

Indtil da ønsker vi jer alle et dejligt forår og en skøn sommer.  Pas jer selv og hinanden.

 

Mange hilsner

LSI Gymnastik/Bestyrelsen

Ingen kommentarer til "COVID-19 opdatering fra bestyrelsen"


    Har du noget på hjerte?

    Nogen html er OK